Minus 1 rezydencja

Na przełomie kwietnia i maja 2023 przez 3 tygodnie rezydowałam w galerii Minus 1 na rondzie Gen. Zientka w Katowicach z wystawą “Superjednostka xX = Supermy”. Wystawa składała się z gry planszowej mojego projektu i dwóch instalacji – Platformy Społecznościowej i Maszyny Sterowania Życiem. Głównym celem moich działań, tej wystawy i każdej z prac jest tworzenie sytuacji, w których ludzie mogą się spotkać, głęboko skontaktować ze sobą nawzajem oraz podnieść świadomości swoich własnych wewnętrznych przekonań, możliwości wprowadzania w nich zmian, by stawać się szczęśliwszymi, bardziej samym sobie się podobającymi, a może i lepszymi ludźmi.

Gra, którą stworzyłam i w którą grałam z kilkudziesięcioma przeróżnymi odwiedzającymi przez czas trwania wystawy jest wynikiem kilkunastu tysięcy rozmów jakie przeprowadziłam z ludźmi z różnych kultur i warstw społecznych przez ostatnie 20 lat. Jest sposobem zaradzenia pladze samotności rozlewającej się po naszym aktualnym świecie. Coraz większej nieumiejętności nawiązywania głębszych kontaktów. Wyjścia poza zdawkowe, płytkie rozmowy. Jest narzędziem do łączenia ludzi. Tworzenia wspólnoty. Przynależności.

Platforma Społecznościowa jest instalacją do spotkań. Wkłada się głowę do bawełnianej przestrzeni, w której poprzez zminimalizowanie rozpraszających bodźców kontakt międzyludzki staje się natychmiastowo intymny i intensywny.

Maszyna Sterowania Czuciem składa się z panelu z wieloma pokrętłami, suwakami, przyciskami, którymi można wybierać i zmieniać natężenie wewnętrznych ustawień którymi się kierujemy w życiu.

Wystawa odbyła się w galerii Minus 1 w przejściu podziemnym, którym przechodzi codziennie tysiące osób. Była bezpłatna i otwarta dla każdego. W tym czasie doświadczyli jej i zagrali w grę Katowiczanie, turyści, emigranci, ludzie samotni, w parach, z przyjaciółmi, dzieci, młodzież, dorośli, wiele osób w starszym wieku – wiele bardzo interesujących spotkań i głębokich rozmów.